Секция „Дърворезба“ на Съюза на българските художници ще бъде представена в сградата на СБХ на ул. „Шипка“ 6.
Бившият певец на "Уан дайрекшън" (One Direction) Лиъм Пейн е бил намерен мъртъв пред хотел в Буенос Айрес, след като е паднал от балкона на стаята си на третия етаж, потвърди аржентинската полиция, предаде Ройтерс.
В изявление на столичната полиция се казва, че са били повикани в хотела в столичния квартал Палермо, където са били уведомени за "агресивен мъж, който може да е под въздействието на наркотици и алкохол".
Управителят на хотела казал, че е чул силен шум в задната част на хотела, а когато полицията пристигнала, установила, че мъжът е паднал през балкона в стаята си, се казва в изявлението.
Служителите на спешна помощ потвърдиха смъртта на 31-годишния британски певец, за когото се съобщава, че е намерен във вътрешния двор на хотела.
"Дълбоко сме натъжени да научим за трагичната кончина на Лиъм Пейн днес. В този труден момент сърцата ни остават
Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „Междинна станция“.
По думите им филмът е излъчен на 30-метров екран, най-големият създаван у нас, с цел прожекцията да бъде още по-завладяваща и да потопи зрителите максимално в историята на един от най-обичаните българи. Сред специалните гости на прожекцията са били съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, и синът им Андрей Аспарухов.
Събитието е посрещнало над 1000 специални гости, сред които президентът Румен Радев, Илияна Раева, Наско Сираков, Александра Богданска, Диляна Попова, Виктор Стоянов, Наум Шопов, Евгения Джаферович, Ники Михайлов и Николета Лозанова, Графа. По син килим е преминал и екипът на прод
Филмът „Триумф“ е българското предложение за „Оскар“. Решението е направено на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията „Международен филм“ на 97-ите награди на филмовата академия, съобщават от Националния филмов център.
Със „за“ са гласували единодушно и петимата членове на комисията.
Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е копродукция между България и Гърция. Сценарият е на Кристина Грозева, Дечо Таралежков и Петър Вълчанов. Оператор е Крум Родригес. Музиката е на Теодор Иконому.
Участват Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев и Иван Савов.
След пад
Наградата на Община Габрово в Национално триенале „Мостове“ 2024 бе присъдена на Иво Бистрички, стана ясно на откриването на изложбата и награждаването днес в Художествена галерия „Христо Цокев“ Габрово.
Наградата на Министерство на културата получи Светослава Георгиева, Наградата на Съюза на българските художници бе присъдена на Атанас Тотляков, Художествена галерия „Христо Цокев“ даде три награди на Андрей Янев, на Мартина Караиванова, в категория млад автор на Илкер Даналов и съвместната награда на галерията и СБХ бе присъдена на Самуил Стоянов.
„Културата е красивата еманация на човешката цивилизация. Изкуството, като форма на изведени качествени стойности и като висша човешка дейност, е онази жизненоважна съставка, без която култура не би имало. В историята на човечеството няма общество, което, независимо
С изложба под наслов "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", в галерията на Българския културно-информационен център в Скопие тази вечер беше отбелязан денят на Съединението на Княжество България и Източна Румелия – 6 септември.
„Шести септември ни напомня за българския национален въпрос, който изразява идеала на възрожденските българи – обединение на всички земи, населени с българи. Това е може би най-българското решение на управляващото тогава ръководство. Дръзкият политически акт на нашите предци от 6 септември 1885 година всъщност ни обединява и вдъхновява в усилията ни да изградим и съхраним свободна, стабилна България”, каза при откриването на изложбата директорът на Българския културно-информационен център Антония Велева.
„Не забравяме, че Съединението е един спонтанен, чисто български акт, проти
Експозицията е озаглавена „Посоки“ и може да бъде разгледана от 2 до 18 октомври, съобщават организаторите.
„Заглавието на изложбата се фокусира към някои от посоките на развитие на съвременната дърворезба, а именно интериорната дървопластика и релеф. От друга страна обаче могат да бъдат проследени и индивидуални посоки на развитие при определени автори посредством участието им с няколко произведения, както и чрез официалната презентация на два каталога от предходни изложби“, уточняват от екипа.
Те отбелязват, че характерът на настоящата експозиция е колективна годишна изложба на секция „Дърворезба“ при СБХ. Повече от 20 художници представят около 50 произведения от дърво; участват и малък брой резбари, които не са членове на съюза, но са част от културния живот на страната.
В изложбата един автор е представен по-мащабно. Това е Иван Бубев – най-възрастният активен резбар в страната, навършил неотдавна 90 години. Тук той показва 15 нови дървопластики. Представени са и произведения на проф. Антон Дончев (1943 – 2024), изиграл важна роля за развитието на българската дърворезба. Участват и най-новите членове на секцията – млади дипломанти от Националната художествена академия.
Сред участниците са: Роберт Цанев, Камен Симов, Йордан Йорданов, Даниел Мирчев, Николай Златанов, Мартин Георгиев, Митьо Митев, Георги Великов, Антон Георгиев, Боян Александров, Николай Мартинов, Валентин Митев, Христо Кирилов, Илия Владимиров, Петко Недялков, Цветан Николов, Десислава Латинова, Цветина Генева, Кристиян Балабански, Виктория Денева и други.
Проектът на казанлъшката Художествена галерия за подготовка на лекции по модула „История на изкуството за всички“ ще получи финансиране за реализацията си от Национален фонд „Култура“ (НФК), съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров. Инициативата е класирана на второ място сред участниците по програмата „Разпространение“, в раздел „Визуални изкуства“.
На национално ниво НФК подкрепя създаването, развитието и разпространението на българската култура и изкуство в страната и чужбина. Целта на проекта, създаден от екипа на галерията, е лекциите да бъдат фокусирани върху казанлъшките художници, оставили следи в градовете, в които е планирано да бъде представена всяка съответна лекция. Всяка лекция ще бъде заснета, а видеосъдържанието ще бъде качено на сайта на Художествена галерия - Казанлък. Материалите ще бъдат
Дончо Захариев празнува 80-годишнина с голяма изложба.
Експозицията „Нещото отвътре и мъничко отвън“ ще бъде представена от 19 ноември до 6 декември в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6, съобщават организаторите.
От СБХ отбелязват, че макар изложбата да е юбилейна, не е ретроспекция, произведенията са от последните години.
„Това е напълно основателно, защото авторът почти всеки ден е в ателието си, рисува и гледа напред. Дончо Захариев е добре познат на публиката от многобройните му самостоятелни изложби и участия в колективни прояви както на групата на пернишките художници, така и на национално и международно ниво“, разказват от екипа.
В навечерието на настоящата си изложба той споделя случки, истории и срещи, разказва за трудностите, на които е благодарен, защото са го направили по-силен и неотстъ
В Индия процъфтява нискобюджетна филмова индустрия, наречена от местните медии „Моливуд“.
Нейният център е градчето Малегаон, в близост до Мумбай, където се появяват масово индийски филмови таланти, които постигат успехите си далеч от блясъка на Боливуд - при това с нищожни бюджети, предаде АФП.
Сред тях е и Шаикх Насир, независим режисьор, който е пионер в индустрията. „Киното винаги е било, нашето бягство от ежедневието и житейските ни трудности“, каза той.
На 50-годишна възраст Насир скоро ще види своя филм, вдъхновен от собствената му история, на голям международен екран. Но в родния си град режисьорът вече е суперзвезда.
Роден в Малегаон, Насир се прочува с излезлия през 2008 г. филм Malegaon Ka Superman, който разказва историята на супергерой, борещ се срещу тютюнопушенето.
Той е трябвало да прояви и
Месеци след като отложиха концерти заради здравословни проблеми на фронтмена Стивън Тайлър, музикантите от групата обявиха, че слагат край на прощалното си турне, защото гласните му струни няма да се възстановят.
„Както знаете, гласът на Стивън е инструмент като никой друг", се казва в изявлението на групата, публикувано в социалната мрежа Екс.
Китаристът на „Куин“ Брайън Мей сподели възхищението си от фронтмена на "Аеросмит" в Инстаграм: “Стив Тайлър е един от най-великите вокалисти и фронтмени на всички времена и е ужасно, че необикновеният му глас е толкова увреден. Всичко преминава, но вдъхновяващото творчество на „Аеросмит“ ще остане, заедно със спомените за наистина една от най-страхотните групи, излизали на сцена“.
Когато групата, в която участват също китаристът Джо Пери, басистът Том Хамилтън, китаристът Брад Уитфорд и барабанистът Джоуи Кр
Художествена галерия – Добрич откри на 5 септември вечерта изложба с над 50 творби, създадени по време на тазгодишния пленер “Хартията – същност и намеса". Тази година в изданието взеха участие единадесет художници от различни поколения, които успяха да превърнат хартията в изкуство.
Директорът на галерията Недко Недков откри събитието, като връчи дипломи за цялостно представяне на всички участници и им благодари за свършената работа. Той разказа, че тази година към проекта се е присъединил и специален гост - изкуствоведът Румена Калчева.
“Хартията изисква време, отдаденост, знания, подготовка и известно време опит на автора с нея”, каза тя на откриването на изложбата. Според нея творческата мисъл и идеите са осъществими само тогава, когато се познава добре материалът.
Пленерът се провежда с подкрепата на Министерството на ку
Повечето от тях участват активно в разнообразни изложби, художествени пленери по скулптура в дърво и онлайн артплатформи както у нас, така и по света.
/ВСР